Quantcast
Channel: 1962 – Stare slike
Viewing all 119 articles
Browse latest View live

1962 Cerknica – Pogled z Rancarebri (4)

$
0
0

130515816Tudi to fotografijo je leta 1962 naredil cerkniški fotograf Jože Žnidaršič-Bajček st. Fotografija je bila narejena isti dan, kot fotografiji: Pogled z Rancarebri (2) in (3).

Jože se je v lepem sončnem zimskem dopoldnevu pripeljal s svojim fičkotom, ga parkiral ob cesti nad Kolenom in zagazil v visok sneg.

Ob pogledu na to fotografijo me tudi v zakurjeni sobi zazebe.

Zadaj za opastjo se vidi področje Svetega Roka, ki je severni del Cerknice.

130515816-001Kot je v komentarju k Pogledu z Rancarebri (1) napisal 26. 5. 2013 neznani komentator mm, je prvi objekt spredaj Turkov kozolec, ki so ga postavili leta 1931.

Pred njim je zavila cesta iz Begunj za Turkov kozolec in hišo ter nato poleg Dovičeve hiše vodila naprej v Cerknico.

V ozadju pa Javorniki zakrivajo pogled proti Postojni.

Kraj: Cerknica
Datum: 1962
Avtor: Jože Žnidaršič st.
Zbirka: Jože Žnidaršič
Skenirano: 15. 5. 2013
Oblika: negativ 6×6



1962 Cerknica – Pri Bajčku

$
0
0

130710175

To sem jaz, Ivanka. Kaj nisem fletkana. Tako lepe svetle in ravne lase imam. Zdaj je pa vse sivo in nekam zvito, z mano vred. Slikana sem na svoj drugi rojstni dan. Bil je torek, tretji april.

Včasih ni bilo fotoaparata na vsakem telefonu, saj tudi telefonov ni bilo v vsaki hiši. In tudi fotoaparatov ne. Zato so starši vozili svoje otroke k poklicnemu fotografu, da so imeli kakšen spomin na otroška leta. In v teh krajih je bil fotograf Žnidaršič car. Najbrž ga ni otroka, ki ga ne bi vsaj enkrat slikal.

Tudi mene je mama peljala v Cerknico na fotografiranje. To je bil dogodek, ki se je razvil v pravo malo tragedijo. Za Bajčkove rože. Ker sem imela mevlje v riti, ki pa so z leti pomrle, saj mi sedaj stol iz riti raste, sem bila težko pri miru. Kar vidim ubogega fotografa, kako se muči, da bi me »ujel« v pravem trenutku. In ko je on lovil ta trenutek, sem jaz ujela njegove rože in jih potegnila s stojala. Ja, lej! Nesreče se dogajajo.

130710175-001

Kljub aprilu pa pomladnih temperatur še ni bilo, ker sem oblečena v marsovčka. Ti plaščki so bili takrat zelo moderni. Uradno se to imenuje Duffle plašč, ali bolj pravilno duffel plašč in je narejen iz grobega, debelega, volnenega materiala. Ime je dobil po mestu  Duffel v provinci Antwerpen v Belgiji, od koder  material izvira. In prvi plašči so bili narejeni prav iz tega materiala.

Svojo popularnost dolguje britanski kraljevi mornarici. Med prvo svetovno vojno so ga nosili njeni pripadniki izključno v kamel rjavi barvi. Oblika se je počasi spreminjala in množično so ga začeli uporabljati tudi med drugo svetovno vojno.

Velike zaloge vojaških plaščev, ki so po vojni ostale v skladiščih, so po razumnih cenah prodajali širši javnosti in plašč je postal zelo popularen v petdesetih in šestdesetih letih prejšnjega stoletja. Od kje slovensko ime »marsovček« pa nisem uspela ugotoviti. George Orwell najbrž nima nič s tem.

Viri:


Kraj: Cerknica
Datum: 3. 4. 1962
Avtor: Jože Žnidaršič
Zbirka: Ivanka Gantar
Skenirano: 10. 7. 2013
Oblika: fotografija


1962 Gorenje Otave – Pustne šeme

$
0
0

131215953 131215954 130112455
Na pepelnično sredo so se fantje in možje zbrali v gostilni Karla Zalarja ali “pri Betaču” v Gorenjih Otavah, da skupaj na zadnjo pot pospremijo pusta, ki je tako kot vsako leto umrl na pustni torek. Zadnjega slovesa in pokopa pusta so se udeležili tako domačini kot tudi prebivalci sosednjih vasi.

Pustni čas simbolizira odganjanje zime in vsega slabega. Je čas za norčije, ljudje se lahko našemijo, se spremenijo v mačkare in prav to so naredili tudi mladci z naše slike. Posebnih kostumov ali oblačil niso imeli. Po obrazu so bili najverjetneje namazani s sajami, ki se jih je dobilo v vsakem šporgetu in peči, oblekam pa so dodali trakove iz krep papirja. Iz lesa so izdelali preprost križ, mrtvaške pare ter “pustka” (lutko, ki predstavlja pokojnega pusta). Seveda je bila prisotna še nepogrešljiva frajtonarica. Fotografije so narejene v popoldanskem času, žalovanje in priprave na pogreb pusta, pa so najverjetneje trajale že od prejšnjega dne, kot je to bil in je še običaj v naših krajih.

Žalni sprevod je krenil izpred gostilne po cesti proti cerkvi. Pri cerkvi so zavili za zakristijo, kjer so pusta zažgali. Ampak to še ni bil konec. Edi Zalar, ki mi je pomagal pri izdelavi prispevka, je rekel, da sam ni bil prisoten pri pokopu pusta, ker je bil v službi. Ko je prišel to popoldne v Otave, se je za zakristijo samo še malo kadilo, pustni pogrebci pa so v gostilni še kar žalovali in žalovali.

Pri izdelavi prispevka je bilo zanimivo to, da sem levo sliko našel med fotografijami pokojne Angele Strle, drugi dve pa mi je za objavo posodil Edi Zalar iz Begunj, katerega sem prosil za pomoč pri prepoznavi oseb na posnetkih. Vse tri slike pa so narejene isti čas, predvidevam, da je tudi fotografirala ista oseba.

130112455-001Na parah leži Ludve Stražišar iz Stražišča. Spredaj čepi Franc Mahne z Župenega, naprej od njega pa čepi Slavko Hiti iz Stražišča.
130112455-002Spredaj čepi Ivan Likar iz Dolenjih Otav. Od njega naprej kleče skrbi za križ Miro Mahne z Župenega, za njim pa je delno zakrit Jože Likar iz Dolenjih Otav.
130112455-003Frajtonarico razteguje Zvone Strle, zanj so povedali, da je špilalo vse, kar si mu dal v roke, tudi motika, če je do tega prišlo. Desno od njega, obrnjen proti drugima dvema je Jože Korošec in Krajnč. Zadnja dva “pogrebca” nismo prepoznali.

Viri:

  • Edi Zalar iz Begunj

Kraj: Gorenje Otave
Datum: 1962
Avtor: neznan
Zbirka: Denis Medved
Skenirano: 12. 1. 2013
Oblika: fotografija


1962 Cerknica – Peterica

$
0
0

131002353Fotografija neznanega avtorja prikazuje pet možakarjev. Fotografirali so se leta 1962. Postavili so se na dvorišče podjetja Gradišče in pozirali fotografu. Razen enega, ki stoji zadaj na levi, so bili ostali štirje zaposleni na Gradišču v Cerknici.

Dvorišče podjetja še ni bilo asfaltirano. S pogleda na fotografijo se da sklepati, da so na stavbi podjetja delali fasado.

Splošno gradbeno podjetje Gradišče Cerknica se je razvilo iz majhnega remontnega podjetja (še dolgo časa, ko se je podjetje že imenovalo Gradišče, so ga domačini še vedno imenovali remont) do zelo uspešnega in kvalitetnega gradbenega podjetja, ki je gradilo tudi izven Slovenije. Kasneje se je podjetje preselilo v Podskrajnik, kjer je delovalo do njegovega zaprtja.
131002353-001Na fotografiji so zadaj od leve:
  • Jože Lipoce,
  • Lojze Lah in
  • Matija Mišič.

Spredaj:

  • Darko Kranjc (ki kadi ljubljansko Morava brez fitra) in
  • Drago Jakopin.

Kraj: Cerknica
Datum: 1962
Avtor: neznan
Zbirka: Drago Jakopin
Skenirano: 2. 10. 2013
Oblika: fotografija


1962 Viševek – Ostrnice z žitom in Slovenski etnografski muzej

$
0
0

121112693Ostrnice služijo za sušenje pridelkov. V tem primeru se na ostrnicah, na polju pred Viševkom, suši žito. Slika je nastala kot eden od rezultatov neutrudnega dela Orlovih terenskih ekip, v avgustu leta 1962.

Marsikdo v zbirki družinskih fotografij hrani tudi kakšno s podobnim zapisom na hrbtni strni. Odtis žiga nam pove osnovno informacijo, kdo je kriv za izdelavo fotografije in to je ETNOGRAFSKI MUZEJ LJUBLJANA, Prešernova 20. Danes sicer deluje Slovenski etnografski muzej na drugi lokaciji, na naslovu Metelkova 2, Ljubljana.

Kako in zakaj so nastale fotografije iz Loške doline, ki jih hrani Slovenski etnografski muzej, krajše SEM

Najpomembnejši segment dokumentacijskega fonda v SEM prestavlja delo tako imenovanih “Orlovih” terenskih ekip, ki so dobile ime po takratnem ravnatelju muzeja dr. Borisu Orlu. Pod tem imenom hranijo terenske originalne in delno pretipkane zapiske, risbe in fotografije terenskih raziskovalcev med leti 1948 in 1962, ko je Boris Orel nenadoma umrl. Način sistematičnega, strnjenega terenskega dela skupine strokovnjakov se je nadaljeval do začetka 80. let. Gre za pregled in osvetljevanje materialne, družbene in duhovne kulture na širših območjih naše domovine. To gradivo je zapis danes že bolj ali manj pozabljenega kulturnega in duhovnega bogastva preprostega slovenskega človeka, ki se je zatem hitro zgubljalo v okvirih novih družbenih danosti.

Podatki, slike, skice in zapisi iz Loške doline se nahajajo pod imenom Teren 19: Loška dolina.

121112693-001Smo že skoraj pozabili kako so bile ženske oblečene pred petdesetimi leti, mar ne?Mogoče je bila tudi ta ženica ena izmed informatorjev, ki so terenski ekipi pomagali zbirati podatke iz naših krajev.
121112693zŠt. neg. 19/68. To pomeni, da je negativ nastal na našem terenu imenovanem “19”, torej v Loški dolini in slika nosi zaporedno št. 68.Kdo je napravil negativ oz. fotografijo nam razkrije modri žig, torej ETNOGRAFSKI MUZEJ LJUBLJANA. Rokopis pa nam izda še naslov slike, pod katerim se še danes hrani v Slovenskem etnografskem muzeju. Od lani dalje tudi v elektronski obliki, dostopni preko spleta.

Leta 1962 je Etnografski muzej domoval na naslovu Prešernova 20. Letnica nastanka fotografije pa je po mojem vedenju zapisana naknadno, s strani župnika Kebeta, ki je veliko fotografij zbral kot slikovno gradivo za pisanje svojih obsežnih zgodovinskih knjig za področje Loške doline. Tudi oznaka v desnem zgornjem kotu je Kebetova oznaka – oz. evidenca slike za pravilno umestitev v eno izmed njegovih knjig.

Dr. Boris Orel se je z etnologijo srečal že v 30-tih letih prejšnjega stoletja in v tem vztrajal vse do svoje nenadne smrti  leta 1962. Pri delu ga je vodil moto “čim več rešiti” in prav ta misel je bila zanj prva naloga kot ravnatelja Etnografskega muzeja. Od tu tudi ideja in realizacija terenskih popisov.
Fanči Škaf je bila Orlova tesna sodelavka tako v muzeju, kot na terenu. Zaposlena je bila kot kustosinja za dokumentacijo ter stavbarstvo in notranjo opremo v Slovenskem etnografskem muzeju. Pri uvodni fotografiji je zabeležena kot njena avtorica. Kar nekaj njenih slik prav iz tega terenskega dela smo na naši strani že objavili.
1_321a_1024Na sliki levo najdemo dr. Orla v sredini, s čepico na glavi. Fanči pa je mladenka v sredini prve vrste. Slikana sta v družbi svojih kolegov na terenu, natančneje v Škocjanu, nasproti Maroltove gostilne.

Slovarček:

  • informator: oseba, ki informira, podaja informacije; pogosto so to bile starejše osebe, ki so imele dober spomin in so bile članom terenske ekipe pripravljene pripovedovati o svojem tedanjem in preteklem življenju.

Viri:


Kraj: a.) Viševek; b.) Škocjan pri Turjaku
Datum: a.) med 1. 8. – 15. 8. 1962; b.) pred 1962
Avtor: a.) Fanči Šarf; b.) Boris Orel
Zbirka: a.) Župnišče Stari trg; b:) Slovenski etnografski muzej
Skenirano: a.) 13. 11. 2102; b.) neznano (Slovenski etnografski muzej)
Oblika: a.) fotografija b.) skenirana datoteka


1962 Cerknica – Brestov avtobus

$
0
0

140111334Slika je nastala na Cerkniškem jezeru, leta 1962 na dan šoferjev in avtomehanikov. Uradni datum stanovskega praznika šoferjev in avtomehanikov je 13. julij. Izbran je bil po koncu 2. svetovne vojne, ker so na ta dan leta 1943, partizanske motorizirane enote osvobodile Žužemberk.

Ob tem dnevu se je vedno priredila parada, v kateri so se različna vozila, v koloni zapeljala skozi Cerknico. Avtobus s slike je sodeloval v povorki in ga je lepo videti v prispevku Dušana Gogale 1962 Cerknica – Dan šoferjev in avtomehanikov. V omenjenem prispevku je podrobno opisal večino sodelujočih vozil, kot nalašč pa se ni dotaknil avtobusa iz tega prispevka in je to čast nehote prepustil meni.

Na tej fotografiji je prikazano dogajanje po končani povorki. Skupina Cerkničanov se je z avtobusom pripeljala na Cerkniško jezero in se posedla okoli avtobusa. S seboj so imeli nekaj steklenic vina, sokov in sendviče, kar je čisto zadoščalo za dobro vzdušje in prijetno druženje. Možakarji so si prižgali cigarete, natočili kozarček vina in lepo nazdravili prazniku. Ženske so se večinoma posvetile otrokom in se prav tako lepo zabavale, celo bolj kot moški. Kljub skromnosti vse skupaj deluje tako umirjeno in po svoje svečano, saj taki izleti z avtobusom in to na naše jezero, niso bili vsakdanji. Zvečer pa jih je najverjetneje čakala še veselica, ki je bila v tistih časih nepogrešljiv zaključek takih praznikov.

Točnega kraja nastanka slike mi ni uspelo ugotoviti, lahko pa bi se to dogajalo v Rešetu, na mestu, kjer je bilo nekoč gostišče “Pri Cirilu”. Tega leta je bil 13. julij na petek, vendar so v tistih časih praznovanje in povorko praviloma izvedli na dela prost dan, ki je bil najbližji uradnemu datumu. Kot zanimivost bi povedal še to, da je slika Dušanovega prispevka iz zbirke Janka Vidriha, sliko za ta prispevek pa sem dobil pri Rudiju Mihevcu, obe pa sta nastali na isti dan, razlike je morda samo nekaj ur.

140111334-001Avtobus je znamke FIAT in ima desni volan, kar je bilo značilno za italijanska vozila. Zaradi sodelovanja v paradi ima čez masko pripeto jugoslovansko zastavo. Na obeh straneh zastave sta prilepljena papirnata lista z napisom “Vse sile za varnost prometa“. To je bilo eno izmed sporočil vsem udeležencem v prometu, saj so praznični dan izkoristili tudi za promocijo in opozarjanje na varnost v prometu, s tem pa je prometna preventiva tudi pridobivala veljavo.
140111334-002Na levi strani, v beli srajci sedi šofer avtobusa Anton Mihevc iz Cerknice. Ženska v temnejši obleki, na desni strani je Kristina Mihevc in je Antonova žena. Fantič, ki ga vidimo med ženskama, pa je njun sin Rudi Mihevc. Drugih oseb mi na žalost ni uspelo prepoznati. Kljub temu pa mislim, da se bo, kot velikokrat do sedaj, našel kakšen obiskovalec strani Stare slike, ki bo prepoznal še koga na sliki in tako pomagal pri dopolnitvi prispevka.
140111334-003Iz napisa nad vetrobranskim steklom “BREST CERKNICA” vidimo, da je avtobus last tovarne pohištva Brest. To je bil eden izmed prvih avtobusov, ki jih je Brest nabavil in z njim prevažal svoje delavce. Ker je bil to manjši avtobus, so kasneje zaradi potreb po večjem, na Brestu kupili avtobus znamke FAP. Ta avtobus je po obliki zelo izstopal od predhodnih, saj je imel tudi za tiste čase zelo moderno obliko in so ga popularno imenovali kar “raketa”. Ko pa tudi ta avtobus ni več zadostoval potrebam prevoza svojih delavcev, je vodstvo Bresta za to pooblastilo podjetje za prevoz potnikov SAP Ljubljana. S tem so bili uvedeni popularni in nam vsem znani delavski avtobusi in delavske linije.

Viri:

Kraj: Cerknica
Datum: 1962
Avtor: neznan
Zbirka: Rudi Mihevc
Skenirano: 11. 1. 2014
Oblika: fotografija


1962 Gorenje Otave – Cvetna nedelja

$
0
0

140129532Ko mi je bilo devet let, hodila sem v tretji razred osnovne šole, sem nesla iz Otav k Sv. Vidu v farno cerkev kar šest žegnov.

Žegen je butara, ki vsebuje natančno 7 različnih sestavin oziroma rastlin. Spomnim se, da je bila osnova 7 leskovih palic z dvojnim betkom, ena rabutenca in bršljan z bunkicami. V notranjost ovitega bršljana, okoli leskovih palic in rabutence se je zvilo; stvarno zeljce, vireh, in kompava. Mislim, da je bila sedma sestavina lesna goba.

Koščakov žegen je bil vedno največji, nosila sem ga kar osem let. Pa tudi drugi po velikosti niso veliko zaostajali. Tisto leto sem nesla še Boršnikovega, Srnelovega, Mehlinovega, Markočevega, ter tistega od stare mame. Seveda sem za vse te žegne morala tudi vse sestavine nabrati sama. V obseg so merili okoli 30 cm, dolgi pa so bili od 50 do približno 70 cm. Tri sem nesle v eni roki in tri v drugi. Nazaj domov sem tekla celo pot, tako, da sem bila od maše od vseh vaščanov prva doma. Še Koščakovega strica, ki je veljal za hitrega možakarja, sem v Mrzlaku prehitela. Rekli so mi, da če bom z žegnom prva doma, da mi krave potem na paši ne bodo bezljale. In tako sem na poti domov ubrala vse bližnjice, ki sem jih poznala. S Koščakov sem se spustila v globel Mrzlak in nato vsa zaripla sopihala navzgor proti Otavam. Tako sem pot po kateri smo po navadi hodili, presekala in tako veliko pridobila na času.

Otroci smo žegne nosili, da smo nekaj zaslužili. Dobili smo nekaj denarja in pa pirhe, potico in suhi želodec, kar je bilo za nas Malčkove prava poslastica, saj doma prašičev nismo redili. Danes se čudim svoji podjetnosti, še posebej temu, da pirhov nisem pojedla, ampak sem vse pirhe dala sekati, najraje Betačevemu Jožetu, ker je največkrat falil in sem tako za en pirh dobila največ denarja.

140129532z Pa še zadnja stran voščilnice.

Prispevek je napisala: Zvonka Ješelnik, Malčkova iz Gornjih Otav.

Slovarček:

  • bezljati: podivjati, živina je podivjala, ušla, kadar se je močno prestrašila ali vznemirila.
  • faliti: zgrešiti

Kraj: Gorenje Otave
Datum voščilnice: neznan
Avtor: neznan
Zbirka: Joži Mele
Skenirano: 29. 1. 2014
Oblika: voščilnica

 


1962 Rakek – Avtošola

$
0
0

140504926Na Rakeku pred tedanjo pošto in pred gostilno Lovec. Za avtomobilom vidimo streho hišice, v kateri je nekaj časa stanoval Bučarjev Rado, poleg pa streho Selimove sladoledarne.

Ker tudi Google ne ve vsega (moram priznati, da me zadnje čase vse večkrat razočara.), o avtošolah in registrskih tablicah tistega časa nisem našla ničesar. Bom pa napisala eno anekdoto. Teh vem veliko.

Žena šoferja, ki je peljal trugo k Sv. Vidu, je vozila domač osebni avto leta in leta. Večkrat jo je srečal tudi eden od redkih policistov. Ker so se poznali tudi v civilu, ji je pomahal. Nekega dne pa jo je videl čakati pred Avtošolo v Cerknici. Pobaral jo je, kaj tam počne. Pa je rekla, da je prišla na izpit. Zanimalo ga je, koga je pripeljala na opravljanje izpita, pa je povedala, da kar sebe.

Kako, ali ga nimaš?

Nimam!

Joj, pa tolikokrat sem te z avtom srečal! Koliko bi lahko jaz zaslužil!

Ja, brez Udbe pa tudi policija ni vsega vedela.

140504926-001Zadnji pomenek pred izpitno vožnjo? V šoferski uniformi tistega časa – usnjeni jakni in prav taki kapi – je Anton Ivančič, poleg njega je Franko Abram, zraven pa Caf, ki je bil mojster v Avtošpedovih delavnicah.

Slavc Štrukelj in Abram sta bila inštruktorja.

“S” na registrski tablici pomeni Slovenija. Pod njo je pa še znak za nevarnost – trikotnik z napisom avtošola.

Viri:

  • Ana Ivančič

Kraj: Rakek
Datum: 1962
Avtor: neznan
Zbirka: Ana Ivančič
Skenirano: 4. 5. 2014
Oblika: fotografija



1962 Rakek – Dan šoferjev, 13. julij

$
0
0

140504902Na dan šoferjev in avtomehanikov je bila tradicionalna parada vozil iz Cerknice na Rakek. Na svoji poti so položili venec pred spomenikom padlim borcem v Podskrajniku in nato še na Rakeku ter se vrnili nazaj v Cerknico, kjer so nadaljevali s tekočim programom.

Šoferjem in avtomehanikom je posvečen 13. julij. Na ta dan leta 1943 so prve motorizirane enote, in sicer več kamionov in tankov štaba 4. slovenske narodnoosvobodilne udarne brigade Ljuba Šercerja s sodelovanjem 1., 2., 3. in 4. brigade, vdrle v središče Žužemberka. V bitki, ki je trajala od zgodnjih jutranjih ur do poznega večera, je bil kraj osvobojen.

Padlim v tej bitki je posvečen spomenik nad Žužemberkom. Delegacija Zveze združenj šoferjev in avtomehanikov Slovenije je vsako leto na ta dan položila k spomeniku venec.

Po tem običaju pa so šoferji širom Slovenije polagali vence tudi pred spominska obeležja na svoji paradni poti.

140504902-001Skrajno levi je Anton Ivančič. Marjan Meden je vozil kamion, na katerem so šoferji v uniformah.

Viri:

Kraj: Rakek
Datum: 1962
Avtor: neznan
Zbirka: Ana Ivančič
Skenirano: 4. 5. 2014
Oblika: fotografija


1962 Cerknica – Na polju (3)

$
0
0

140614048Fotografija, ki jo je posnel cerkniški fotograf Jože Žnidaršič leta 1962, založilo in izdalo pa podjetje Fotolik Celje, prikazuje delo na polju. V ozadju je pogled na Cerknico z zahodne strani.

France Korošec, ki stoji na levi strani fotografije pri volih in njegov oče Janez Korošec, ki je za drevesom, orjeta ledino na njivi ob cesti med Cerknico in Podskrajnikom. Nekaj se je moralo dogajati na cesti, saj sta oba zazrta proti njej.
140614048-001Na preorani ledini prvo leto zelo dobro obrodi krompir.

Ko sem Francetovo sestro Anico vprašal, ali so imeli njivo na tem kraju, mi je rekla, da ne, da pa sta njen brat France in njen oče Janez po vsej verjetnosti na žernadi.

Ko je njiva zorana, jo je potrebno še pobranati. Za to opravilo se uporablja brana, to je njivsko orodje, ki zemljo po oranju drobi in rahlja ter uničuje plevel.

140614048-002 Na tem segmentu je Janez Korošec iz Cerknice. Segment ga prikazuje pri držanju pluga za oranje zemlje.

V Cerknici sem pogosto, celo večkrat kot besedo plug, slišal za to napravo besedo drevo. Drevo je orodje za obdelavo zemlje. Z drevesom se vrhnjo plast zemlje preobrača. S tem se zemljo rahlja, da vanjo lažje pronica voda, lažje pride zrak in toplota, kar sproži biološke in kemične procese v zemlji.

140614048-003V sredini tega segmenta je gradnja nove osnovne šole v Cerknici. Otvoritev te šole je bila ob občinskem prazniku 19. oktobra 1964.

Na desni strani segmenta se vidi velik Olarjev kozolec, ki ga je pred kakimi desetimi leti uničil požar.

V ozadju se dviga Slivnica. Takrat nad novimi hišami pod Slivnico le-ta še ni bila tako poraščena, kot je zdaj.

140614048zHrbtna stran fotografije nam pove založnika in izdajatelja.

Kraj: Cerknica
Datum: 1962
Avtor: Jože Žnidaršič
Zbirka: Rihard Branisel
Skenirano: 14. 6. 2014
Oblika: razglednica


1962 Cerknica – Zgoncov ford (1)

$
0
0

141219991 (deleted 7a28b30b1e9089b42fbf66ce1382b135)Fotografija je bila narejena leta 1962 pred Zgoncovo garažo za starim zdravstvenim domom na placu v Cerknici. Prikazuje Zgoncovega forda.

Anton Zgonc je na levi strani fotografije in je s hrbtom obrnjen proti fotografu. Desno od kamiona pa je nekaj občudovalcev tega veterana, ki mu, ker je Amerikanec, lahko kar po angleško rečemo oldtimer.

141219991-001 (deleted aa969ca587a9ffd7305660ab7a400968)Ta avtomobil je kupil cerkniški gostilničar Anton Zgonc. Izdelan je bil v Združenih državah Amerike leta 1926. Kot mi je danes povedal sin Antona Zgonca Sandi, še zdaj hrani račun za ta avtomobil, ki je bil takrat zelo moderen, seveda pa ga je lepo pogledati tudi danes.Avto je dosegal hitrost okrog 50 kilometrov na uro. Če je bil klanec dolg pa je šlo navzdol tudi čez 60 kilometrov na uro. Na 100 prevoženih kilometrov je pogoltnil kar 25 litrov goriva in je lahko prevažal do 2000 kilogramov bremena.Ta avto so poznali vsi ljudje. Je temno zelene barve. Kot se spominjam, je Tone Zgonc z njim po okoliških gostilnah prevažal sifon, ki ga je sam tudi izdeloval.
141219991-002 (deleted 29f766091050eafb411998114ced9430)Zgoncov ford je do zdaj prevozil okrog 450.000 kilometrov. Enkrat je bil na njem opravljen generalni servis.Ker so se varnostni predpisi spreminjali, postajali so vedno bolj strogi, so se včasih pojavljale težave na tehničnih pregledih. Tako je bilo treba namestiti brisalec stekla na vetrobransko steklo, saj je bilo v originalu le ročno brisanje prednje šipe. Pa tudi stranske luči je bilo treba namestiti. Kot se vidi na fotografiji, avto ni imel štarterja in seveda akumulatorja, zato se ga je zaganjalo z ročnim kurblom (zaganjalnikom).

Kraj: Cerknica
Datum: 1962
Avtor: Danilo Mlinar
Zbirka: Vanda Mlinar
Skenirano: 19. 12. 2014
Oblika: fotografija


1962 Cerknica – Zgoncov ford (2)

$
0
0

141219990 (deleted c104329ab2dd02a571e33b0941139374)Fotografija prikazuje Antona Zgonca s placa ob svojem fordu. Fotografijo je posnel Danilo Mlinar leta 1962 pred Zgoncovo garažo za starim zdravstvenim domom v Cerknici.

Avto je bil izdelan leta 1926 v Dearbornu, ki je del Detroita v zvezni državi Michigan. Detroit je središče proizvodnje avtomobilske industrije. Tu je bil doma Henry Ford in tu je sedež Ford Motor Company.

Henry Ford je bil izreden inovator. Kot prvi je leta 1913 uporabil tekoči trak pri sestavljanju avtomobilov in s tem v letu in pol skrajšal čas za izdelavo modela T iz 12,5 ur na 1,5 ure. Prav tako je leta 1914, da bi zadržal delavce, povečal plačo z 2,34 $ za 9-urni delavnik na 5 $ za 8-urni delavnik. Ford je leta 1927 z modelom A v prakso uvedel načelo navpične integracije.

141219990-001 (deleted 62bbf7b0e755eaafb03570eaf4707aa7) Ta kamion ima burno preteklost. Že vojska Kraljevine Jugoslavije ga je Zgoncu zaplenila. Tone Zgonc ga je nato leta 1941 našel v Senovem in ga s konji vlekel do Ljubljane in nato v Cerknico.Ford je šel nato iz Cerknice v partizane. Nakar so ga v Šteberku zaplenili Nemci. Tone Zgonc ga je po vojni našel na Vrhniki.Po vojni je tovoril na Notranjskem, po Dolenjskem in Kočevskem. Vozil je mleko in seveda vse, kar je potreboval Tone Zgonc pri svojem opravilu. Ker je bil ribič, je kamion pomagal pri ribičiji, pa tudi pri lovcih.

Po vojni je s tem kamionom opravilo šoferski tečaj prvih 40 voznikov na cerkniškem.

Kraj: Cerknica
Datum: 1962
Avtor: neznan Danilo Mlinar
Zbirka: Vanda Mlinar
Skenirano: 19. 12. 2014
Oblika: fotografija


1962 Cerknica – Pogled na Brest

$
0
0

141219993 (deleted 5de8497898f76d98aa4ad7d08e42e516)Fotografijo je posnel fotograf Danilo Mlinar in je nastala jeseni leta 1962.

To fotografijo je objavil v svoji 12. številki tudi Glas Notranjske leta 1962. Podobno fotografijo, posneto z istega mesta, smo na strani Starieslike objavili že 3. julija 2012.

Danilo je fotografiral iz prvega nadstropja takratne stare direkcije tovarne Brest, v kateri je zdaj cerkniški notariat.

141219993-001 (deleted 96f16d7011b6753b18c78bd63d67a466)Fotografija razkrije pogled na Tovarno pohištva v Cerknici. V njej je bilo v najuspešnejših letih zaposlenih 800 delavcev. Delavci so prihajali skoraj iz vseh vasi takratne občine pa tudi od drugje.

Kot prikazuje ta detajl stare fotografije, stojita na parkirnem prostoru dva avtobusa. Brest je imel namreč organiziran prevoz delavcev na delo in po končanem delu spet na njihove domove.

141219993-002 (deleted d12de16cb7b21653ffde5e26f98f8f78)Tu vidimo vhod v upravno stavbo Bresta. Ker je postala ta stavba kmalu premajhna, je Brest poleg nje zgradil novo večnadstropno upravno stavbo, v kateri je zdaj Upravna enota Cerknica.

Na tem segmentu je zanimivo drobno drevesce, ki je do danes zrastlo v veliko drevo in je ob vsakem novem letu okrašeno z mnogimi modrimi lučkami.

Kraj: Cerknica
Datum: 1962
Avtor: Danilo Mlinar
Zbirka: Vanda Mlinar
Skenirano: 19. 12. 2014
Oblika: fotografija


1962 Slivnica – Izlet

$
0
0

140413863 Meniševska mladež na nedeljskem izletu na Slivnico s tedanjim župnikom Antonom Vindišarjem. Na eni sliki smo vsi skupaj, na drugi samo deklice, verjetno so fantje tudi dobili svojo sliko.

Nedeljski popoldnevi so bili čas, ki smo ga imeli otroci čisto zase. Takrat ob nedeljah niso delali ne na polju, ne doma. Edini kino je bil v Cerknici, vsi nismo imeli denarja zanj. Televizije še ni bilo, le redki so imeli radijski sprejemnik. Pozimi smo se sankali in smučali, v vsaki vasi smo vedeli, kje je najboljši klanec, da so sanke dobro letele. Poleti smo se hodili kopat na Cerkniščico, v Loge, bolj pogumni fantje pa so šli skakat v vodo v Perunce, dokler jih ni Malenski gospodar pregnal.Spomladi in jeseni pa smo ob nedeljah popoldne hodili v cerkev, k šmarnicam v maju, sicer pa k večerni. Molitve so bile približno pol ure, potem smo se vrnili domov. Begunjski župnik in dekan gospod Franc Hiti je bil že v letih in bolan, zato je dobil pomočnika gospoda Antona Vindišarja. On je bil mlad, poln energije in se je rad ukvarjal z mladino. Včasih nas je povabil po večerni v farovž, da smo skupaj igrali razne družabne igre (človek ne jezi se, domino, Črnega Petra), dobili pa smo tudi kakšen bonbon ali piškot. To se nam je zdelo strašno imenitno, saj smo sicer le redko prestopili farovški prag. Takrat smo po domovih imeli večinoma doma narejene podlogo, kocko in figurice za Človek ne jezi se, pa tudi domine so bile domače izdelave, prav tako šahovske figure. Lepega nedeljskega popoldneva pa nas je gospod župnik povabil, da smo šli skupaj na Slivnico. Mislim, da nismo prišli do vrha, pomembno je bilo, da smo bili skupaj.
140413863-001
Stojijo:
  • Marica Zalar – Gornja Popkova in
  • Ivanka Kavčič – Rakiška, obe iz Bezuljaka,
  • Zofka in Minka Škrlj – Grmkove iz Begunj.

Sedijo:

  • Marta Švigelj – Mivča iz Selščka,
  • Anica in Marta Meden – Mimne iz Topola,
  • zadaj Ivanka Turšič- Dolnja Kotova iz Bezuljaka,
  • spredaj Tonka Škrlj- Grmkova iz Begunj,
  • zadaj Genca Zalar – Gornja Popkova iz Bezuljaka,
  • Marica (?) Marinka Obreza – Planincova iz Begunj,
  • Marta Hren- Kovačeva iz Bezuljaka,
  • Milka (?) – Kopitova iz Begunj,
  • Danica Brancelj – Podraževa iz Bezuljaka,
  • Anica Urh – Trantarjeva iz Begunj.

Spredaj sedijo:

  • (?) – Mivča Anica Petrič – Tomaževa iz Begunj,
  • (?) – mislim, da je Beno.
140413863-002
Spredaj sedijo:
  • Boris Rupar,
  • Anica Zajc,
  • Marta Turšič – Zrimškova,
  • Tatjana Rožanc – hčerka Uštinove Neže,
  • Marja Kranjc- Klemenova, vsi iz Begunj,

Zadaj:

  • kleči Jože Turšič- Tomažičov,
  • stoji Franc Turšič- Zrimškov, oba iz Begunj,
  • — –,
  • — –,
  • desno Janko Maček – Mačkov iz Selščka.
140413867Ko gledam te slike in razmišljam, kam po svetu se je ta mala skupina otrok razšla, sem kar malo otožna. Kar nekaj jih je že dalj časa pokojnih. Zanimivo na tej sliki je, da smo ena pod drugo tri Marte, skrajno desno pa še četrta Marta, toliko nas je bilo takrat na Menišiji s tem imenom.
140413867-001
Stojijo:
  • Anica Meden,
  • Marta Švigelj,
  • Minka Škrlj,
  • Zofka Škrlj.
Minka Škrlj je imela zanimivo življenjsko pot: v Ljubljani je končala trgovsko šolo, odšla k sestri v Pariz in nato v London. Tam je končala šolo za medicinske sestre in delala v The Royal Hospital of Saint Bartholomew – Bolnišnici sv. Jerneja. Vstopila je v red misijonskih sester in odšla v misijon v Gano v Afriko, kasneje še v Ugando. Občasno se je vračala domov na dopust. V Indijo je šla na šolanje iz akupunkture, da se je usposobila za pomoč ljudem v krajih, kjer ni zdravnika v bližini in ni sredstev za zdravila. Potem je šla v misijon v Peru, tam je s pridom uporabljala svoje obsežno znanje. Zbolela je, se zdravila v ZDA, prišla še na zadnji obisk v Slovenijo, odšla nazaj v London in tam umrla.
140413867-002
Stojijo:
  • Ivanka Kavčič,
  • Marica Zalar,
  • Ivanka Turšič.

Desno:

  • Anton Vindišar, ki je umrl leta 2014.
140413867-003
Sedijo:
  • Marica Planincova,
  • Marja Kranjc,
  • Marta Hren,
  • Marta Meden,
  • Genca Zalar,
  • Anica Zajc.
140413867-004
 Sedijo:
  • Milka Kopitova,
  • Tonka Škrlj,
  • Danica Brancelj,
  • mislim, da je Anica Mivča iz Begunj,
  • Tatjana Rožanc,
  • Anica Urh,
  • Marta Turšič.

Slovarček:

  • šmarnice: v mesecu maju branje zgodb z nabožno vsebino, večinoma v povezavi z Marijo in litanije
  • večerna: rožni venec in litanije ob nedeljah popoldne, večinoma ob dveh ali treh
  • farovž: župnišče

Kraj: na pobočju Slivnice
Datum: poleti 1962
Avtor: Anton Vindišar
Zbirka: Marta Hren
Skenirano: 13. 4. 2014
Oblika: 2 fotografiji


1962 Cerknica – Logarjeva mesnica

$
0
0

141219992 (deleted c79f939372193211c115727dd211d917)Fotografijo je leta 1962 posnel glavni in odgovorni urednik časnika Glas Notranjske Danilo Mlinar.

Danilo Mlinar se je s fotoaparatom postavil na Cesto 4. maja pred Gorjupovo hišo in pritisnil na sprožilec. Podobno fotografijo, ki jo je posnel Slavko Hren nekaj let prej, smo v Starihslikah objavili 1. 12. 2012.

Na levi strani je Žumrova hiša, zadaj pa se vidi Logarjeva mesnica. Na Žumrovi hiši se vidijo grafiti (praskanke), ki jih je leta 1960 ustvaril akademski slikar Lojze Perko.

141219992-001 (deleted 0db743d5feb9f1ba50e6e41998b1f07f)Kadar so furmani splužili ceste in poti, so vsako zimo plug parkirali na isto mesto, to je pred Maričkin vrt, na katerem je zdaj cerkniška tržnica. Na fotografiji, ki je bila posneta spomladi leta 1962, se vidi plug za pluženje cest, ki ga za vsak slučaj še niso pospravili, da bi ga uporabili, če bi slučajno še snežilo. Le vprežni drog (štango) so cestarji s pluga sneli in jo položili v plug, tako, da ni ovirala ljudi, ki so hiteli mimo. Pred delika- teso je nekaj stojal za parkiranje biciklov.

141219992-002 (deleted 48db1eeac2ebda00e74a753d76cea5be)Pogled na Logarjevo mesnico, kjer so prodajali meso pred drugo svetovno vojno. Meso pa se je v tej mesnici prodajalo tudi nekaj časa po njej.

V mesnici so bile okrog in okrog bele ploščice do višine kakega metra in pol. Vrhnja vrsta ploščic, ki so ji rekli štem, je bila zelo zanimiva, saj so bile na ploščicah v zgornji zaključni vrsti v črni barvi upodobljene kravice in prašički.

Logarjevo mesnico so kasneje porušili, na njenem mestu pa stoji zdaj “gozdni” blok. Povsem na desni strani zadaj je videti Grudnovo hišo v kateri je zdaj Galerija Krpan.

Kraj: Cerknica
Datum: 1962
Avtor: Danilo Mlinar
Zbirka: Vanda Mlinar
Skenirano: 19.12.2014
Oblika: fotografija



1962 Velike Bloke – Zinka in Mima na mostu

$
0
0

150109071Slika je nastala leto ali dve po letu 1960, na znamenitem Bloškem mostu. Na sliki je Zinka Drobnič, za njo pa sedi Mima Ponikvar. Obe sta bili doma v Velikih Blokah, z Male gase. Skoraj zagotovo sta se slikali lepo nedeljsko popoldne, saj drugače se ni hodilo in posedalo po vasi. Verjetno sta šli na obisk k Lipetovim, saj sta bili prijateljici Lipetove Malke.

Da je bila nedelja, sklepam tudi po tem, ker sta v ozadju dva vojaka, ki sta imela »izlazak u grad«. Za njima se vidi Tončetova hiša, v ozadju pa kasarne in Bloški hrib. Ta je čisto gol, saj se ga je vedno kosilo, sedaj pa je popolnoma zaraščen. Jaz se še spomnim, ko so ga kosili, pa tudi, da so včasih z njega letali z zmaji.

Zinka je bila šivilja. Čeprav nam je naša mama vedno kaj sešila, smo kakšne boljše stvari dali sešiti Zinki. Tako se spomnim, da je Boži in meni sešila temno modri oblekici iz žameta. Bili sta res lepi in imeli sta pokončen ovratnik, kar je bilo nekaj posebnega. Spomnim se, da je sešila Boži obleko za valeto in še marsikaj.

Mimo Ponikvar pa bolj poznamo kot Ulčarjevo teto Mimo. Lepo je pela, zato je vedno pela v cerkvi na koru. Po celi občini pa je bila najbolj znana po tem, da je daleč naokoli pekla najboljše in najlepše torte. Za nas in za vse naše otroke smo torte naročali njej, dokler je bila živa. Spomnim se, ko sem se vozila v službo v Cerknico še z Blok, me je včasih prosila, naj torto odnesem kakšni stranki. Torto je vedno spakirala v škatlo, tako da si jo moral nesti previdno v naročju.

Zgodilo pa se je, da sem torto pozabila doma. Zvedela sem, da bo šel z naslednjim avtobusom v Cerknico moj stric Tone Intihar, pa sem ga prosila, naj mi prinese tisto škatlo. No, da bo lažje nesel, si je stric škatlo spravil v večjo vrečko in mi jo res prinesel. Že od daleč sem zagledala, kako mu vrečka v roki maha.

“Ojoj, to bi moralo biti pokonci, zdaj se je pa vsa sesula!”

Stric pa mirno:”Saj niste rekli, da je notri torta!”

Kaj je sledilo, si lahko mislite. Ampak torta je bila še vedno zelo dobra, samo ne tako lepa.

150109071Na tem mostu so se ob nedeljah vojaki radi slikali. Fotograf Bajček je prišel iz Cerknice in ob takšni priložnosti je verjetno nastala ta fotografija.

Prispevek je napisala Breda Turšič.

Kraj: Velike Bloke
Datum: Kakšno leto dve po 1960
Avtor: neznan, verjetno Jože Žnidaršič
Zbirka: Zinka Drobnič
Skenirano: 9. 1. 2015
Oblika: fotografija


1962 Cerknica – Najmodernejša trgovina na Notranjskem

$
0
0

150110077 (deleted 913e4cd443a28f1f59cff8c7891ce7b3)Fotografijo je posnel Danilo Mlinar, ki je bil takrat glavni in odgovorni urednik priljubljenega časopisa Glas Notranjske. Objavljena je bila v Glasu Notranjske št. 10 leta 1962 na prvi strani. Zanimivo je besedilo, ki je bilo objavljeno nad to fotografijo, ki ga je najbrž napisal Danilo.

Gre pa takole.

“Sredi avgusta je odprlo trgovsko podjetje Škocjan v Cerknici novo blagovno hišo. Z gradnjo je pričelo podjetje Gradišče že leta 1960. Investicija v trgovske lokale je znašala 33.500.000 dinarjev. Od tega odpade 27 milijonov dinarjev na gradbena dela in 8 milijonov 500 tisoč na opremo. 15 milijonov posojila je dobilo podjetje Škocjan od okrajne trgovske zbornice, razliko je kril ObLO Cerknica. Nova blagovnica dela po načelu samoizbire in je najlepše urejena trgovina na Notranjskem. Potrošnik ima na vpogled vse predmete široke potrošnje. S tem je olajšano delo trgovcem in potrošnikom, ki tako najlažje zadostijo svojim potrebam in okusu. V blagovni hiši imajo svoje prostore oddelki z železnino, elektromaterialom, galanterijo, tekstilom in pohištvom.

150110077-001 (deleted 4dcccddb3212c1ce2f19d3f9920006f2)Prvi dan, ko je bil odprt trgovski lokal, je iztržilo podjetje Škocjan okrog 600.000 dinarjev. Več prvih potrošnikov so nagradili s praktičnimi darili v skupni vrednosti nad 100.000 din. Isti dan so odprli tudi okrepčevalnico v treh prostorih podaljšane delikatesne trgovine. Z novimi trgovskimi kapacitetami je vrzel v maloprodajni mreži odpravljena. Najvažnejša naloga, ki stoji pred kolektivom podjetja Škocjan, je ureditev trgovske mreže na Rakeku, ki zaostaja za sodobnim poslovanjem. Prva ovira so prav gotovo prostori za dobre lokale, druga pa boljša izbira. Samopostrežna trgovina, ki jo nameravajo urediti do dneva republike, bo prvi korak k modernizaciji trgovine na Rakeku”.

Kot je Glas Notranjske poročal v št. 3 leta 1962, je v poslopju 18 družinskih in 9 samskih stanovanj. Celotna gradnja bo stala približno 105 milijonov dinarjev. Investitorji so ObLO Cerknica, tovarna pohištva Brest, Gradbeno podjetje Gradišče in Zdravstveni dom iz Cerknice. Celotno gradnjo je prevzelo gradbeno podjetje Gradišče iz Cerknice.

Kraj: Cerknica
Datum: 1962
Avtor: Danilo Mlinar
Zbirka: Vanda Mlinar
Skenirano: 10. 1. 2015
Oblika: fotografija


1962 Rakek – Gregorjevo

$
0
0

150223502Tale dva se bolj malo ženita. Komaj pa čakata, da bo sneg skopnel in bo napočil njun čas.

Bolj kot gregorjevo sicer poznamo valentinovo, ki danes velja za praznik zaljubljencev in ker diši po zahodu, je veliko bolj znan in priljubljen, predvsem med trgovci, ki na ta dan dodobra napolnijo svoje blagajne. Valentin ima res ključ od korenin, ampak Gregor je pa tisti pravi znanilec pomladi.
V času julijanskega koledarja je bil Gregor znan kot prinašalec luči, ko se je dan bistveno podaljšal. Godoval je na prvi pomladanski dan in je bilo že dovolj toplo, da so tudi ptiči veselo frleli naokoli. Ta svetnik, Gregor Veliki imenovan, je bil rojen v Rimu, tam okrog leta 450. Veljal je za idealnega papeža in učitelja. Vpeljal je nov koledar – gregorijanski, ki ga uporabljamo še danes. S spremembo koledarja pa se je Gregorjevo pomaknilo s prvega pomladanskega dne nazaj, na 12. marec, kjer je ostalo do današnjega dne.

Da se Gregorjevo praznuje na god Gregorja, ni popolnoma točen podatek, saj je Cerkev leta 1969 njegov god prenesla na 3. september, ko je bil posvečen v škofa. Zdaj smo pa pri bistvu zadeve. Stari Gregorjev god, dan njegove smrti leta 604 v Rimu, je namreč padel ravno v čas posta pa zabave niso bile mogoče. Ni problema, bomo prestavili na poznejši čas. In so.

Pri nas velja, da se na gregorjevo ptički ženijo. V resnici to počnejo že 22. januarja na vincencijevo, na valentinovo in celo na urbanovo, 25. maja. Ta dan je sicer, vsaj pri starejših, bolj znan kot dan mladosti, ampak po osamosvojitvi so nam vse pobrali in tako tudi dan mladosti. Pa ni bil napačen praznik.

Sv. Gregor je zavetnik rudnikov, zidarjev, izdelovalcev gumbov, študentov, učiteljev, učenjakov in je seveda glavni patron glasbenikov, pevcev, pevskih zborov in zborovskega petja ter gregorijanskega korala, ki se po njem tako tudi imenuje. Najbolj zanimive šega na ta dan pa nimajo svojega izvora v kmečkem življenju, pač pa v obrtniškem in delavskem svetu. Daljši dan je pripomogel, da obrtnikom ni bilo treba več delati ob luči.

Gregorjevo je omenil še Oton Župančič v svoji pesmi Duma:

Na Gregorjev – otec, še veš? – se ptički ženili so,
za šolskim vrtom v mejici gostili se, pili so;
midva preko ceste sva slušala:…«Čuješ živ-živ?«
To je »živijo« – zdaj starešina je mladi napil.«
In ko razleteli se svatje iz meje so z vriščem,
povlekel si me za rokav in mi rekel naj iščem.

150223503Temu fantu je napisala Pepca kar nekaj dolgih pisem. Verjetno ji je tudi kdaj odpisal. Kar na enkrat pa ne več. Morda je srečal drugo, morda se je polenil. Njo je vsekakor skrbelo, ker ga je očitno rada videla. Zato mu je pisala: “Ali ne misliš več pisati? Pač povej, če si se že premislil. Te najlepše pozdravlja Pepca” Besedilo, napisano 19. februarja, je primerno tako za valentinovo kot za gregorjevo pa tudi še za kakšen drug dan.

Viri:

Kraj: Rakek
Datum: 19. februar 1962
Avtor: Pepca
Zbirka: Ivanka Gantar
Skenirano: 23. 2. 2015
Oblika: voščilnica


1962 Cerknica – Pri Klemenovih na vozu

$
0
0

150728892-001Fotografija je bila posneta septembra leta 1962. Ta dan so imeli pri Klemenovih obisk iz Beograda. To je bil neki daljni sorodnik Mišo, ki je prišel po dolgih letih na obisk v Slovenijo. S seboj je imel fotoaparat in je kot zanimivost poslikal tudi tale voz.

Voz na sliki je še imel lesena kolesa obita z železno šino, dolgo suro in na njej žlajf. Takemu vozu smo rekli lojtrnik. Na obeh straneh je imel lojtrnice in na njih gare. Bil je praktičen za prevoz sena in žita.

Voz na sliki je postavljen ob hlevih. Zadaj je videti štalo in kozolec. Vse je bilo pod eno streho in stoji še danes. Tam, kjer so bili v času nastanka fotografije še svinjski hlevi, je Ivan Knap ml. postavil stanovanjsko hišo.

Ivan Knap, Klemenov Ivan, je bil šofer. Najprej je vozil traktor pri kmetijski zadrugi, za tem Unimog na Gradišču in še kasneje tovornjak TAM, tudi na Gradišču. Po službi je kmetoval. Imeli so kravo in prašiče. Kadar je Ivan rabil voz, si je voli sposodil pri Peclovih.

Prav lahko, da je tukaj Ivan zadnjič na sliki, saj je le osem mesecev kasneje po hudi bolezni umrl, star 44 let.

150728892-002Na vozu so:
  • Ivan Knap,
  • deklica iz Beograda,
  • Ivo Knap,
  • Tone Ivančič.

Zadaj:

  • France Tekavec od Sv. Vida.

Slovarček:

  • gare: ograja na vozu
  • štala: hlev
  • lojtra: lestev
  • obita: okovana
  • šina: ploščat, podolgast kos železa
  • žlajf: zavora
  • lojtrnik: voz z lestvami

Prispevek je napisala: Ana Ivančič.

Kraj: Cerknica
Datum: september 1962
Avtor: Mišo (priimek neznan)
Zbirka: Ana Ivančič
Skenirano: 28. 7. 2015
Oblika: fotografija


1962 Cerknica – Pred Klemenovo hišo

$
0
0

150728894 Slika je bila posneta septembra 1962. Tudi tokrat je bil za fotografa Mišo iz Beograda. Ker je imel željo odnesti domov čim več spominov iz Slovenije nas je postavil pred vrata Klemenove hiše in tukaj fotografiral. Lepo je videti cementni obok ob vratih in na vrhu okno, s šipami v polkrogu. Na desni strani je cesta, ki pelje proti Begunjam, nad cesto je videti leseno ograjo Klemenove grede, ob gredi je cesta za Kamno gorico in čez cesto Peclova štala. Klemenovim je poslal le po eno sliko, jaz pa sem jih odnesla k Jožetu Žnidaršiču – Bajčku in jih je razmnožil, da sem tudi jaz imela spomin na tista leta.

Pri Klemenovih je bila včasih gostilna. Mati Ivana je bila tukaj doma. Njen mož pa je bil Klemenov iz Begunj in prišel sem za zeta.

Mati mi je večkrat pravila, kako je vsako jutro vstajala zjutraj ob štirih, nametala krmo živini, potem pa že odprla gostilno. Mož, ki je bil furman, je zapregel konje in počakal Meniševce. Furmani ne bi bili furmani, če ne bi vstopili v furmansko gostilno na »klinček« žganega. Skupaj so potem pognali na furo.

Mati Ivana je tedaj, ko je odpravila furmane, še končala delo v hlevu in potem so bili na vrsti otroci. Kar šestnajstkrat je rodila. Nekaj jih je umrlo kmalu po porodu, večina pa jih je odrasla. Med njimi je bil tudi znani pilot Alojz Knap, ki je strmoglavil z letalom na tekmovanju pri Zemunu leta 1933.

150728894-001
Stojimo:
  • Anton Ivančič,
  • Ana Ivančič,
  • gospa iz Beograda,
  • Ivana Knap.
150728894-002
Spredaj:
  • Srečko Knap,
  • Ivo Knap drži
  • Nuško Ivančič.
150728894-003
Spredaj:
  • Beno Jurca,
  • Olga Čenčur.

Zadaj:

  • Ivan Knap,
  • Pepca Knap.

Prispevek je napisala: Ana Ivančič.

Kraj: Cerknica
Datum: oktober 1962
Avtor: Mišo iz Beograda
Zbirka: Ana Ivančič
Skenirano: 28. 7. 2015
Oblika: fotografija


Viewing all 119 articles
Browse latest View live